Skip to main content

Adulting: Alternative Heat






I live in New York City. I'm from Florida, born and raised. To cut back on bills this Winter, hopefully my last Winter in NYC, I decided to do things a little different. I went out and bought a Kerosene heater just like the one from my FL childhood. The only thing? I am seriously regretting this purchase...

So, initial start-up cost: $185. That included:
  1. DuraHeat Heater
  2. 2 gallons of Klean Heat
  3. 1 bottle of Vanilla treatment


I'm at the register thinking it's not so bad. Home Depot has the gallons a little pricey for $11/gal, but I'm still excited about my purchase. I don't really like making big purchases these days, and this was kinda a big deal. But I was tired of seeing my breath every night when I got home from work.
My Bearby was late for work by getting it all set-up for me. I thought I could do it on my own, but when he took it out the box I was so happy I didn't even try to touch it! I'm so not a hands on person. He gets it up and running in maybe 45 minutes or less, I wasn't timing. I was cooking lunch.

OMFG! I'M SOOO WARM. 😍😍😍

Ooh, do you feel that? I am so flipping warm right now. Ok, it's been on a couple hours. I'm nice and toasty and ready to head out for the day to complete my errands. I come back and my room is still nice and toasty. That's a plus. But I used an entire gallon on 4 hours of low usage. As I type this I have used both gallons and it's only been two days. Bummer, real bummer, because this stuff is super expensive!

Ok, gas stations are supposed to sell it for around $4/gal. Is the gas station going to burn this clean? I get virtually NO SMELL at all, and that's a major plus for me. So much of a big major plus, that I am thinking of biting the bullet and continuing to purchase the mucho expensive gallons from Wal-Mart, hopefully, where it is $9/gal. Only drawback is that I am using this stuff pretty much a gallon per day.

$9 x 7 days= $63
$63 x 30 days= $252


That's a lot of money, but still considerably cheaper than my gas bill. I have also found a company that actually delivers this Kerosene stuff right to my door step in a 50 gallon drum for only $3.15/gal, which would be around $160! Now that to me kiddos, sounds like a MUCH better deal. I get paid next Friday, so I will be contacting Paragon Oil in Brooklyn to work out the details. I figure I will only need the one drum for the entire Winter, or I may have to purchase 2. For now, adulting leaves me with a trip to Wal-Mart or Home Depot in order to buy some more gallons to warm me up until next week.

My final thoughts? I love the heater! I have even finally taught myself how to operate it, and I have no problem with spending $11.95 (includes tax) on a single gallon. I'm not going to lie, it does burn quite a lot of fuel even on the lowest setting, and I feel like the lowest setting should be lower. I love the heat it gives off and I love the light it gives off, too. Enough to light the room, but not too much to disturb sleeping. Yes, I run it while sleeping for an hour or so, but this is highly dangerous. Carbon Monoxide poisoning is a major concern for me since I purchased it.  We have two windows and open both of them if we do this, and it's still considerably warm in our room. I still may contact the company about the 50 gallon barrel, but I have concerns of the quality, which is why I continue to pay for the $12 gallons 💀😔

Comments

Popular posts from this blog

Adulting: Surviving A Long Term Goal

How To Reach A Long Term Goal:Write the goal downKeep doing what you need to do to achieve the goalConstantly look up things that motivate you towards your goalA little competition never hurts!Speak the goal into existenceExpect to fail, but plan to succeed I made it! Holy crap, Batman! I survived Mental Health Awareness Month, and I have no idea how I kept pushing myself. I skipped lunch today to save the extra coins. Yes, you read that right. A co-worker had a snarky remark about it, but guess what? IDGAF! I have goals in my mind, and I'm keeping my eye on the prize. Summer 2018 is mine, and I can only hope that things are finally falling into place. Besides, it's not like I didn't eat anything. I just didn't order out. I saved my money. Call me cheap.


I don't know what the rest of the Summer holds for me, but I know I'm going places and making progress. It has been slow going, and I have been tried, tempted, and failed so many times. I don't know where …

Vlog Magick v.6: My Growing Walgreen's Addiction

Hey, lovelies! It's been a while. May is still Mental Health Awareness month, so I'm exercising working on myself this month. It's especially important to me because I'm getting a year older in my dirty thirty's. It's both bittersweet and eye opening. I'm finding my depths this month, more so than I have ever been tried in all my 31 years. I'm finding a strength I didn't know I had in myself, and it's growing everyday. I still have many obstacles to overcome, but day by day, a girl is kicking the ass of all the negativity coming my way. I just keep reminding myself and telling myself that this season is almost over. I'm still winning in my own special way. Lovelies, what ways are you taking care of yourself this month?